Co nas uszczęśliwia?

17 grudnia 2021

Kwestia szczęścia była przedmiotem rozważań już od starożytności. Szczęście to wartość bardzo powszechna, ale też bardzo subiektywna. Każdy widzi i doświadcza je inaczej, najczęściej to kwestie kulturowe. To wartość nigdy nie przemijająca. Zawsze życzymy sobie szczęścia i pomyślności a i pogoń za szczęściem nie jest nam obca. Szczęście doczekało się wielu przysłów, ale i przesądów np. o czterolistnej koniczynie, czy spotkaniu z kominiarzem lub czarnym kotem. Pogoń za szczęściem jest wykorzystywana w mediach i reklamach. Profesor Zbyszko Melosik wprowadził pojęcie „farmakologizacji szczęścia”. Aby pokonać niepokoje, lęki, osiągać sukces, być zadowolonym używa się różnych leków od prozaku i innych środków psychotropowych, do tak powszechnie stosowanych przez młodych ludzi napojów energetycznych.
Ciekawą koncepcję szczęścia przedstawia Martin Seligman. Pojęcie szczęścia rozszerzył i nazwał je subiektywnym dobrostanem. Co się na niego składa i jak go osiągnąć?

Na dobrostan składa się 5 elementów:

1.Pozytywne emocje – zadowolenie z życia, pozytywne emocje tj. radość, wzruszenie, zachwyt itp.
2.Pochłonięcie – inaczej przepływ („flow”) to stan pełnej koncentracji, stan w którym dochodzi do zatracenia się w danej czynności. Czynność, która jest ważna dla osoby ją wykonującej, jest w tym biegła – wykorzystuje swoje mocne strony i chce przekraczać swoje dotychczasowe osiągnięcia.
3.Relacje – posiadanie osób bliskich, przyjaciół, tworzenie sieci wsparcia, budowanie dobrych relacji z innymi.
4.Sens – to jedna z najważniejszych potrzeb ludzkich, poczucie sensu własnego życia.
5.Osiągnięcia – potrzeba celów i ich realizacji, motywują do dalszego działania.

Każdy z nas ma swoją definicję szczęścia, każdego z nas co innego uszczęśliwia. Badania pokazują, że największą wartość w tym aspekcie mają dla nas relacje z ludźmi, w tym z najbliższą rodziną.

Właśnie teraz nadszedł czas, w którym najważniejsze będą chwile z naszymi bliskimi.
Życzę Wszystkim spokojnych, radosnych i pełnych rodzinnego ciepła
Świąt Bożego Narodzenia!