Trening czyni mistrza

25 stycznia 2023

„ Trening czyni mistrza” to znane powiedzenie najczęściej odnosi się do sportu. Faktycznie bez treningu, nie tylko w sporcie trudno jest coś osiągnąć. Inne znane powiedzenie mówi: „ Sukces to 99% treningu i 1% talentu”.
Można się z tym zgadzać bardziej lub mniej, uważam że bez treningu nie odniesie się sukcesu w żadnej dziedzinie życia.
Jeżeli chcemy go odnieść oraz spełniać się i być szczęśliwym to musimy być silni mentalnie. Tu pojawia się pojęcie treningu mentalnego. W szkole najpierw trzeba rozpocząć od budowania pewności siebie, bo ta jest często zachwiana wśród młodych ludzi.
Pewność siebie łatwo stracić, trudniej odbudować. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ale systematyczne i cierpliwe działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Odwołam się do wolności wyboru. Uczeń, który nie ma pewności siebie, ale mający możliwość wyboru dokona go zazwyczaj na miarę swoich możliwości a to najczęściej prowadzi do odniesienia sukcesu i wzmocnienia pewności siebie. Z kolei informacja zwrotna, ewentualnie ocena opisowa dają wskazówki w jakim kierunku iść, nie są nastawione na wytykanie błędów. Jeśli się pojawiają to są normalnym elementem w życiu i pracy człowieka. Bardzo trafnie kiedyś powiedział o tym Thomas Edison zanim skonstruował żarówkę: „ Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań”.
Bardzo ważnym czynnikiem budującym pewność siebie są pozytywne relacje na różnych poziomach. Mam tu na myśli relacje uczeń – uczeń, uczeń – nauczyciel, nauczyciel – nauczyciel oraz nauczyciel – rodzic. Jeżeli w szkole panuje atmosfera pełna wzajemnego szacunku, zaufania i współpracy staje się to dobrym podłożem do prawidłowego rozwoju ucznia, w tym budowania pewności siebie.
Na nadchodzące ferie życzę Wszystkim udanego treningu głównie sportowego, bo to świetny czas na odpoczynek i regenerację sił.